The Ohio High School Athletic Association crowned its three girls soccer state champions in title matches at MAPFRE Stadium in Columbus on November 13.

In the day’s first championship match, Kettering Archbishop Alter defeated Revere 1-0 in double-overtime to win the Division II state title.

In Division III, Cincinnati Summit Country defeated Kidron Central Christian 9-1.

The day’s final match saw St. Ignatius defeat Columbus St. Charles 2-1 to win the program’s third consecutive state championship.

On the same day, the Ohio Scholastic Soccer Coaches Association released its postseason award honorees and all-state teams.

Mr. Soccer

St. Ignatius’ Stephen Milhoan

Division I

Player of the Year: St. Ignatius’ Stephen Milhoan

Coach of the Year: Olmsted Falls’ James Walchanowicz

Assistant Coach of the Year: Uniontown Green’s Dan Harlan

First Team

Strongsville senior forward Jared Anderson

Westerville Central junior midfielder Tyler Arnold

Dublin Jerome senior defender Ben Beuerlein

Sylvania Northview senior midfielder Tyler Biggs

Toledo St. John’s Jesuit senior midfielder Zachary Buescher

West Chester Lakota West junior forward Linden Eberle

Ashland senior forward Dakota Estep-Browning

Troy senior forward Grant Holland

Dublin Coffman junior forward Luke Kiley

Brunswick senior goalkeeper Gavin Leindecker

Medina senior forward Justin Libertowski

Cincinnati La Salle goalkeeper Nate Logan

St. Ignatius senior midfielder Stephen Milhoan

Warren Howland senior forward David Scwartz

Columbus St. Charles senior midfielder Kristo Strickler

Shaker Heights senior defender Jack Sullivan

Copley senior midfielder Vincent Worner

Springboro senior midfielder Christian Wright

Second Team

Canron GlenOak senior midfielder Michael Adelman

Pickerington North senior forward River Allbaugh

Zanesville senior midfielder Aaron Ashby

Clayton Northmont junior Dylan Beck

Liberty Township Lakota East Jak Birdsong

Cincinnati Moeller senior forward Matthew Bugada

Pickerington Central senior forward Michael Chilton

West Cher Lakota West senior defender Wesley Coleman

St. Ignatius senior goalkeeper Lodge Dils

Aurora senior forward Josh Famageltto

Normany senior forward Sean Geither

Valley Forge senior midfielder Tyler Hein

North Olmsted senior midfielder Max Hess

Cincinnati St. Xavier senior midfielder Jacob Huber

Columbus St. Charles senior forward Ryan Huelsman

Olentangy Orange senior midfielder Brian Juttner

Dublin Coffman senior midfielder Matt Kiley

Brecksville senior midfielder Sammy Kraguliak

Cincinnati Anderson sophomore forward Sam Kunkemoeller

Whitehouse Anthony Wayne senior defender Tyler Mangotic

Olmsted Falls senior goalkeeper Austin Mitchell

Mason senior midfielder Max Mitchell

Avon junior goalkeeper Dylan Morris

Uniontown Green junior midfielder Nick McCausland

Logan junior midfielder Josh Price

New Albany senior defender Rodney Remu

Olentangy Liberty junior defender Derek Rubadeux

Berea-Midpark senior midfielder Danny Sasak

Hilliard Davidson senior defender Ryan Shoener

Dublin Jerome senior forward Ben Sobotka

Kettering Fairmont senior defender Nathan Spangler

Centerville senior goalkeeper Andrew Sucato

Hamilton junior defender Trace Sword

Findlay junior midfielder Pace Thomas

Medina senior midfielder Will Turrittin

Hudson senior midfielder Alex Vuksta

Beavercreek senior forward Vince Young

Division II

Player of the Year: Kettering Archbishop Alter’s Parker Simms

Coach of the Year: Ravenna’s Matthew Wunderle

Assistant Coach of the Year: Kettering Archbishop Alter’s Ron Fernandez

First Team

Columbus Bishop Hartley senior forward Mitchell Bergman

Oberlin Firelands senior forward Patrick Brightbill

Chillicothe junior midfielder Christian Brown

Hamilton Badin senior forward Cooper Bucalo

Cortland Lakeview junior forward Noah Busefink

Tipp City Tippecanoe senior midfielder Mitch Colvin

Cincinnati Mariemont senior forward Bobby Dennerll

Columbus St. Francis DeSales junior midfielder Hector Gomez

Warsaw Riverview junior goalkeeper Jorn Hoctor

Hubbard senior forward Khaled Kassem

Revere junior midfielder Zack Kasson

Celina senior forward Brennen Piper

Oak Harbor senior forward Nate Poiry

Lake Catholic senior defender Nicholas Rieple

Kettering Archbishop Alter senior Parker Simms

Orange senior forward Gabe Sugerman

Woodridge senior midfielder Caleb Whitaker

St. Marys Memorial senior defender Austin Wilker

Second Team

Columbus Bishop Watterson senior midfielder Matt Adams

Cincinnati Indian Hill senior defender Peter Bansil

Dayton Chaminade Julienne Nick Barnes

Fairview senior forward Elion Bendo

Tipp City Tippecanoe senior midfielder Zach Bonifas

Warren Champion senior goalkeeper Kyle Brown

Lancaster Fairfield Union senior goalkeeper Nathaniel Castle

Celina senior midfielder Jarren Casto

Sandusky sophomore midfielder Max Corso

Marietta senior midfielder Ben Dehmlow

Steubenville junior midfielder Ryan DeLelles

Cincinnati Wyoming senior midfielder Andrew Derge

Columbus St. Francis DeSales sophomore midfielder Christian Gomez

South Point senior midfielder Jake Helton

Marlington senior defender Andrew Hoffmeyer

Dayton Carroll senior defender Mekhi Jones

Columbus Hamilton Township senior midfielder Kevin Juarez

Vermillion junior forward Zack Kelly

Napoleon senior forward Brett Lauf

Gallia Academy senior forward Isaiah Lester

Granville senior defender Evan Lewandowski

Ontario junior forward Andrew Male

St. Vincent-St. Mary senior forward Kirk Mitchell

Bellbrook senior defender Shane Niemeier

Lima Shawnee senior defender Jack O’Connor

Cuyahoga Valley Christian senior midfielder Braden Petno

Washington Courthouse Miami Trace senior midfielder Blake Pittser

Steubenville senior defender Marc Porter

Brooklyn senior forward Merouane Sadji

University School senior goalkeeper Will Shearon

Ravenna senior goalkeeper Brady Starkey

Vincent Warren junior midfielder Zed Strahler

Elida junior midfielder Jacob Taylor

Canfield junior midfielder RJ Thomas

Poland Seminary senior midfielder Marcus Trevis

St. Clairsville senior midfielder Jordan Vincent

Wapakoneta senior midfielder Kaden Ware

McConelsville Morgan senior forward Jordan Work

Division III

Player of the Year: Cincinnati Summit Country Day’s Cameron Belle

Coach of the Year: West Liberty-Salem’s Tim Wolfe

Assistant Coach of the Year: Garrettsville Garfield’s Jim Curry

First Team

Cincinnati Summit Country Day senior midfielder Cameron Belle

South Webster senior forward Alex Blevins

Finneytown senior forward Jesse Cobbs

Dayton Christian senior forward Jake Erlandson

Milford Center Fairbanks senior forward Peyton Finneran

Cincinnati Roger Bacon senior midfielder Ethan Hay

Ottawa hills sophomore forward Kevin Hileman

Kirtland senior midfielder Jared Ianiro

Archbold sophomore midfielder Josh Kidder

Cincinnati Summit Country Day senior forward Sam Martin

Zanesville Bishop Rosecrans senior goalkeeper Keagen McLaughlin

Mansfield Christian junior midfielder Jared McPeek

Berlin Hiland senior forward Derek Miller

Kidron Central Christian senior forward Kevin Pasho

Lutheran West senior forward David Quayle

Troy Christian senior forward Jon Slone

Worthington Christian senior forward Shay Smith

Canfield South Range junior forward Brandon Youngs

Second Team

Grove City Christian senior forward Tanner Allen

Archbold junior midfielder Kaiden Bedsole

Lordstown senior midfielder Garrett Behner

Indepedence sophomore midfielder Sam Belitz

Western Reserve Academy senior defender Justin Campana

Doylestown Chippewa senior defender Tryston Fazenbaker

Steubenville Catholic Central senior goalkeeper Austin Fowkes

Minford senior midfielder Tanner Gampp

Dayton Miami Valley School senior midfielder Carter Haak

Tipp City Bethel junior midfielder Korry Hamlin

Lynchburg-Clay junior midfielder Austin Hilt

Bluffton senior defender Antony Kingsley

Continental senior defender Dean Krendl

Columbiana Crestview junior midfielder Mitchell Lindsay

Lynchburg-Clay junior midfielder Kyle Luneke

Sandy Valley freshman midfielder Jamon McCort

Pemberville Eastwood senior forward Jacob Montag

Mansfield Christian sophomore midfielder Jared Mount

Albany Alexander junior forward Michael Norris

Gahanna Columbus Academy junior forward Jack Ostrowski

Yellow Springs senior forward Joe Plumer

Mineral Ridge senior midfielder Trey Richards

Fort Jennings senior forward Troy Ricker

Cortland Maplewood junior forward Thomas Rink

Grandview Heights junior forward Wes Ryan

Akron Manchester sophomore Gabe Sharrock

Pitsburg Franklin Munroe senior forward Jake Shellabarger

Springfield Central Christian Elijah Steffen

Millbury Lake junior forward Michael Szymanski

Casstown Miami East junior forward Dalton Taylor

Minford senior defender Ian Tolle

Millbury Lake senior midfielder Nick Touhy

Van Buren senior forward Ryan Turner

Columbus Wellington School senior midfielder Connor Weber

West Union senior midfielder Andre Wolke

Madison Christian senior forward Cameron Worthy

Beachwood senior forward Yishai Yulish

South Webster senior forward Shane Zimmerman

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit USATodayhss.com/Cleveland.

“Like” USATODAYhss.com/Cleveland on Facebook

Follow USATODAYhss.com/Cleveland on Twitter (@Cle_HSSports)