Juicing at home vs. store-bought

CLEVELAND -- Lisa Reed's Garden of Flavor brand juices sell for $8 a bottle or $45 for a one day juice cleanse six pack. I wanted to know if I could make it myself at home.

First I had to buy a juicer, which cost me $200. Then I had to go shopping. My local grocery store had most of the organic greens I needed but, if I were to attempt to make all six juices, I would have had to travel to different stores. Eating up time, gas and money.

I decided to just try and replicate Reed's Mean Green juice. What I needed was listed on the bottle.

Related story: Local woman creates Garden of Flavor juice business

I spent $20.06 for the ingredients. Then I had to clean them thoroughly. Once that was done, I realized something. I had no idea how much of each I needed to make the juice. I decided to wing it and hope I got it right.

Total time was 25 minutes to shop, 45 minutes to prep, juice and clean. When all was done, my $20 left me with two and a half bottles of Mean Green. The price was equivalent to Reed's juice. Mine tasted a little more potent because I didn't add water.

Reed's was slightly more refreshing.

Bottom line, it can be done if you want to take the time.

"It is a commitment so you're going to have to find all of the fruits and vegetables, clean them, get them ready, have a juicer and prepare them. People can do it at home but i think it's a lot of energy and that energy may be sucked away from wanting to be healthier," says Cleveland Clinic nutritionist Laura Jeffers, RD.


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
More Stories