HS Football: AP releases 2016 All-Northeast Inland District teams

The 2016 Associated Press All-Northeast Lakes District football teams, as selected by a media panel from the district, were released Thursday night.

DIVISION I

Offensive players of the year: Dillon Dingler, Massillon Jackson; Jimmy Daw, Medina

Defensive player of the year: Reggie Corner, Canton McKinley

Coach of the year: Dan Sutherland, Medina

First team

Offense

Ends-Dillon Dingler, Massillon Jackson, 6-feet-2, 195 pounds, senior; Dylan Fultz, Medina, 6-0, 170, jr.; Joe Andrassy, Stow-Munroe Falls, 5-11, 185, sr. Line-Michael Miranda, Stow-Munroe Falls, 6-4, 300, sr.; Matt Esterle, Stow-Munroe Falls, 6-2, 240, sr.; Dillon Brauser, Medina, 6-5, 315, sr.; Hayden Grider, Canton GlenOak, 5-9, 255, sr. Quarterback-Kyle Vantrease, Stow-Munroe Falls, 6-3, 225, sr. Backs-Elijah Ladson, Canton GlenOak, 6-2, 215, sr.; Jimmy Daw, Medina, 6-4, 223, sr. Kicker-Eric Sarbaugh, North Canton Hoover, 5-9, 175, sr.

Defense

Line-Aaron Naples, Brunswick, 6-1, 230, sr.; Adrian Woliver, Stow-Munroe Falls, 6-3, 225, so.; Steven Gilbert, Canton GlenOak, 5-9, 240, sr.; Bryce Warmouth, Austintown Fitch, 6-3, 205, sr. Linebackers-Joe Gobble, Stow-Munroe Falls, 5-11, 190, sr.; Dillon Smith, North Canton Hoover, 6-2, 225, sr.; Josh Chandler, Canton McKinley, 6-0, 225, jr.; Mike Rekstis, Canton GlenOak, 5-9, 180, jr.; Trey Mihok, Massillon Jackson, 5-11, 190, sr. Backs-Reggie Corner, Canton McKinley, 5-10, 195, sr.; Xavier Smith, Canton McKinley, 5-10, 160, jr.; Nick Pankow, Medina, 6-1, 196, sr.; J.C. Mikovich, Austintown Fitch, 5-6, 135, sr.; Jack Dear, Massillon Jackson, 5-11, 185, sr. Punter-Nick DeSalvo, Austintown Fitch, 5-11, 155, jr.

Honorable Mention

Jaret Pallotta, Massillon Jackson; Billy LaMothe, Massillon Jackson; Cody Davis, Massillon Jackson; Chase Altier, Massillon Jackson; Andrew White, Canton GlenOak; JJ Olivera, Canton GlenOak; Nicky Gliatta, Canton GlenOak; Dominique Robinson, Canton McKinley; Re’Meire Burrows, Canton McKinley; Joe Corner, Canton McKinley; John Hodge, Canton McKinley; Andy McDonald, North Canton Hoover; Seth Graham, North Canton Hoover; John Keller, North Canton Hoover; Randy Smith, Austintown Fitch; Joey Zelinski, Austintown Fitch; J.T. Scoarste, Medina; Jake Wenzinger, Medina; John Saville, Brunswick; Colin Susteric, Brunswick; Jacob Martin, Brunswick; Jonathan Lally, Medina; Alex Whittaker, Medina; Will Mercurio, Medina; Jared Wright, Stow-Munroe Falls; Andrew Shockling, Stow-Munroe Falls; Terrian Wray, Stow-Munroe Falls; Logan Ford, Stow-Munroe Falls; Jeremiah Gyulai, Stow-Munroe Falls; Saivon Davis, Cuyahoga Falls; Sam Forbes, Cuyahoga Falls; Dakota Dobbins, Cuyahoga Falls.

DIVISION II

Offensive player of the year: Lynn Bowden, Warren Harding

Defensive player of the year: Bubba Arslanian, Aurora

Coach of the year: Tony Gotto, Barberton

First team

Offense

Ends-Austin Jasinski, Massillon Washington, 6-1, 163, sr.; Marlin Richardson, Warren Harding, 5-9, 170, sr.; Travis Koontz, Youngstown Boardman, 6-5, 240, sr.; Tye Evans, Macedonia Nordona, 6-1, 225, jr. Line-Matt Carrick, Massillon Perry, 6-4, 310, sr.; Chris Anthony, Massillon Washington, 6-4, 285, sr.; Taj Harper, Warren Harding, 6-3, 310, sr.; Dan Angelo, Warren Harding, 6-1, 225, jr.; Holden Semancik, Aurora, 6-3, 250, sr.; Adam Mehelic, Hudson, 6-4, 245, sr.; Zafeer Muhammad, Copley, 6-3, 260, sr. Quarterback-Lynn Bowden, Warren Harding, 6-0, 185, sr.; Zane Ries, Barberton, 6-0, 165, jr.; Joey Baughman, Wadsworth, 6-1, 185, jr. Backs-Weston Bridges, Copley, 6-0, 204, sr.; Marquise Bridges, Akron Ellet, 5-10, 180, sr.; Anthony Perrine, Macedonia Nordonia, 5-10, 210, sr; Jeremy McAleese, Green, 5-9, 175, sr.; Chris Vanzo, Aurora, 6-0, 200, sr.; Trey Mathis, Wooster, 5-11, 210, jr. Kicker-Trey Crockett, Macedonia Nordonia, 5-11, 175, sr.

Defense

Line-Zach Blackiston, Massillon Perry, 6-4, 190, jr.; Robert Harris, Uniontown Lake, 6-5, 225, jr.; Michael Cicolani, Wooster, 6-1, 190, jr.; Malcolm Robinson, Massillon Washington, 6-2, 264, sr. Linebackers-Bubba Arslanian, Aurora, 6-0, 205, sr.; Keye Thompson, Barberton, 6-0, 200, jr.; Alex Beck, Hudson, 6-3, 210, sr.; Kobie Booker, Barberton, 6-2, 260, sr.; Will Orazen, Hudson, 6-2, 200, sr.; Jarrett Mercier, Massillon Perry, 6-0, 185, sr.; Jamir Thomas, Massillon Washington, 6-1, 218, so.; Thad McCollough, Warren Harding, 5-6, 185, sr. Backs-Tevion Cleveland, Massillon Perry, 5-7, 165, sr.; Zach Sturmi, Uniontown Lake, 5-11, 150, sr.; Gavin Blunt, Aurora, 6-2, 195, jr.; Jaylon Doss, Copley, 5-11, 180, sr.; Zuriel Sanders, Akron Firestone, 5-8, 170, sr. Punter-Jonah Wieland, Hudson, 6-3, 215, sr.

Honorable Mention

Nick Myers, Massillon Perry; Max Baker, Massillon Perry; Sir Elliott, Massillon Perry; Evan Douglass, Massillon Perry; Vincent McConnell, Massillon Washington; Jesse King, Massillon Washington; Kordell Ford, Massillon Washington; Brandon Hadinger, Uniontown Lake; Joel Francis, Uniontown Lake; Jake Hutcherson, Uniontown Lake; Justin Lane, Uniontown Lake; Cameron Brake, Akron Ellet; Lucas Renick, Akron Ellet; Garrett Haverstick, Akron Ellet; Andre Brown, Akron Ellet; Demonte’ Swain, Akron Firestone; Justin Moore, Akron Firestone; Asante Santee, Akron Firestone; Marcus Kidd, Akron Garfield; William Shropshire, Akron Garfield; Lavel Frazier, Akron Garfield; Javon Banks, Akron North; Grant Gonya, Hudson; Evan Westerbeck, Hudson; Greg Mailey, Hudson; Danny Saxon, Hudson; Colt Pallay, Hudson; Joe Sweet, Hudson; Andrew Studer, Hudson; Austin Brenner, Copley; Alex Zelch, Copley; Vince Fonte, Copley; Blake Traylor, Copley; Mac Austin, Aurora; Jonathan Blue, Aurora; Mason Copley, Aurora; Kyle Del Rosa, Aurora; Robby Albrecht, Aurora; Will Lovell, Aurora; Nate Smierciak, Aurora; Garrett Turnbaugh, Barberton; Malcolm Boyd, Barberton; Chris McCarroll, Barberton; Aryc Clayton, Barberton; James Grammens, Twinsburg; Jalen Tucker, Twinsburg; Tre Radford, Twinsburg; Isaiah Savitt, Twinsburg; Colin Trouten, Twinsburg; Jared Eaton, Twinsburg; Robby Levak, Macedonia Nordonia; Bernard Russ, Jr., Macedonia Nordonia; Quinn Saluan, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Josh Bennett, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Dominic Frisone, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Ethan Murphy, Kent Roosevelt; Nick Spicer, Kent Roosevelt; Jake Mall, Medina Highland; Max Beier, Medina Highland; Chris Petrilla, Medina Highland; Ryan Frederick, Medina Highland; Carson Ciesinski, Medina Highland; Alex Jones, Wadsworth; Craig Palidar, Wadsworth; Cody Surratt, Wadsworth; Colt Morgan, Wooster; Nick Ballard, Wooster; Koby Adu-Poku, Boardman; Alex King, Boardman; Jalen Hooks, Warren Harding; Blake Kedra, Green; Bobby Staudt, Green.

DIVISION III

Offensive players of the year: Todd Sibley, Akron Hoban; Jemarulin Suggs, Akron East

Defensive player of the year: Victor Williams, Warren Howland

Coach of the year: Marques Hayes, Akron East

First team

Offense

Ends-Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, sr.; D.J. Hancock, Alliance, 6-0, 180, sr.; Dusty Burkhart, Akron Coventry, 6-2, 185, sr.; Jerome Hall, Akron Kenmore, 6-2, 168, jr. Line-Connor Browne, Ravenna, 6-3, 225, sr.; Drew Davies, Poland, 6-3, 285, jr.; Aaron Gregory, Norton, 6-5, 290, sr.; Kendrick Buckley, Akron East, 6-0, 275, jr.; Nolan Rumler, Akron Hoban, 6-4, 290, so.; Hunter Gray, Medina Buckeye, 6-2, 240, sr. Quarterbacks-Chris Pennell, Alliance Marlington, 6-2, 185, sr.; Danny Clark, Akron Hoban, 6-4, 230, sr. Backs-Jaquiez Sampson, Alliance Marlington, 5-9, 175, sr.; Todd Sibley, Akron Hoban, 5-11, 210, sr.; Jemarulin Suggs, Akron East, 5-11, 190, sr.; Tyriq Ellis, Warren Howland, 6-0, 195, sr. Kicker-Colton McFadden, Poland, 6-0, 185, sr.

Defense

Line-De’Andre Brimage, Akron East, 6-2, 260, sr.; Jabari Taylor, Akron Hoban, 6-1, 265, sr.; Justin Sampson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 220, sr.; Mason Giordano, Canfield, 6-1, 265, sr.; Daeshon Martin, Akron Hoban, 6-2, 245, jr. Linebackers-Victor Williams, Warren Howland, 6-0, 190, sr.; Stephen Baugh, Warren Howland, 6-0, 190, sr.; Dustin McCullough, Medina Buckeye, 5-8, 200, sr.; Brandon Bischof, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 210, sr.; Arison Sanders, Akron Hoban, 6-1, 200, sr.; Zach DiLauro, Akron Springfield, 5-11, 205, jr.; Duce Johnson, Alliance, 5-9, 195, jr.; Brad Crislip, Ravenna, 5-10, 195, sr.; Michael Connalley, Akron Buchtel, 6-1, 215, sr. Backs-Sean Cooley, Alliance Marlington, 5-10, 170, sr.; Treon Sibley, Akron Coventry, 6-0, 170, jr.; Scott Walter, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-10, 180, jr.; Marquess Callaway, Akron East, 6-1, 170, sr.; Tyler Srbinovich, Niles McKinley, 5-11, 190, sr.; Kymani Jones, Ravenna, 5-7, 165, jr. Punter_Dominick Kriz, Medina Buckeye, 6-0, 240, jr.

Honorable Mention

Justin Allen, Alliance Marlington; Jacob Shahan, Alliance Marlington; Drew Adams, Alliance Marlington; Brody Hahn, Louisville; Casey Nau, Louisville; Cade Stertzbach, Louisville; Chase Lautzenheiser, Louisville; Nick Farmer, Norton; Aric Parks, Akron Springfield; Cody Zink, Akron Springfield; Zach Weaver, Akron Springfield; Howard Frazier, Alliance; Tony Lewis, Ravenna; Sonny Ray Jones, Ravenna; Jacob Walker, Ravenna; Brady Starkey, Ravenna; Jake Cummings, Canfield; Paul Brienz, Canfield; Angelo Petracci, Canfield; Alec Catsoules, Poland; Matt Wittenberger, Niles McKinley; Tre Martin, Niles McKinley; Nick Soika, Lodi Cloverleaf; Cory Stallings, Lodi Cloverleaf; Michael Doerge, Medina Buckeye; Justin Canedy, Medina Buckeye; Richard Van Boxel, Medina Buckeye; Kerriyyon Somerville, Akron East; Ramon Fields, Akron East; Daishawn Brimage, Akron East; Kyre Williams, Akron East; Jayshawn Robinson, Akron East; Devanier Floyd, Akron East; DeeArius Reese, Akron East; Dierre Blash, Akron Buchtel; Zion Robinson, Akron Buchtel; Pyrce Taylor, Akron Buchtel; Shaun Cooper, Akron Buchtel; Grant Kersh, Akron Hoban; RJ Kelly, Akron Hoban; Garrett Houser, Akron Hoban; William Collier, Akron Hoban; Nate Bauer, Akron Hoban; Marc Westover, Akron Hoban; Eric Bentley, Akron St. Vincent-St. Mary; Leonard Younger, Akron St. Vincent-St. Mary; Myles Williams, Akron St. Vincent-St. Mary; Brayden Dauberman, Akron Coventry; Nate Skaggs, Akron Coventry; Isaac Stover, Akron Coventry; Zach Rankin, Akron Coventry; Quaid Ivy, Norton; Chris Kozjak, Norton; Hunter Salley, Tallmadge; Ty Shannon, Tallmadge; Trever Scott, Akron Springfield; Tracy Jordan, Akron Springfield; Clayton Langdon, Richfield Revere; Conor Head, Richfield Revere.

DIVISION IV

Offensive player of the year: Logan Thut, Mantua Crestwood

Defensive player of the year: AJ Musolino, Struthers

Coaches of the year: Curt Kuntz, Struthers; Pete Thompson, Mantua Crestwood

First team

Offense

End-Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Keshun Jones, Streetsboro, 5-11, 150, jr.; Michael Belcik, Girard, 6-1, 170, jr. Line-Ian Sharp, Beloit West Branch, 6-5, 275, sr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Adam Sedzmak, Struthers, 6-5, 305, sr.; Aaron Cox, Mantua Crestwood, 6-4, 220, sr.; Kasey Kelleher, Peninsula Woodridge, 5-10, 225, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; AJ Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr. Quarterbacks-Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 190, jr.; Mark Waid, Girard, 6-2, 205, so. Backs-Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-3, 205, sr.; King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge, 5-11, 195, sr.; Rafael Morales, Hubbard, 6-1, 215, so.; Kyle Stull, Ravenna Southeast, 5-10, 160, sr. Kicker-Noah Donatelli, Canal Fulton Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense

Line-Dontae Craft, Peninsula Woodridge, 5-10, 275, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Will Danklefsen, Cortland Lakeview, 6-2, 195, sr.; Landon Westover, Mogadore Field, 5-9, 191, sr.; Eli Beers, Canal Fulton Northwest, 6-1, 220, jr. Linebackers-Cole Pittman, Beloit West Branch, 5-11, 190, jr.; Ray Anderson, Youngstown Mooney, 6-1, 213, sr.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190, jr.; Robert Singletary, Peninsula Woodridge, 5-9, 195, jr.; Michael Picone, Mantua Crestwood, 5-11, 185, sr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr. Backs-AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Pat Pelini, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr.; Darrell Jackson, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr.; Jordan Fabry, Mantua Crestwood, 6-3, 190, sr.

Honorable Mention

Jacob Porter, Canton South; Ethan Bailey, Salem; Cooper Bezeredi, Salem; Luke Fennell, Canal Fulton Northwest; Brian Hull, Canal Fulton Northwest; Joe Waring, Canal Fulton Northwest; Dakari Carter, Streetsboro; Jake Margroff, Peninsula Woodridge; Nick Keba, Streetsboro; Eric Lough, Ravenna Southeast; Sharif Howard, Peninsula Woodridge; Will Butler, Streetsboro; Dominic Smith, Mogadore Field; Shawn Muldowney, Ravenna Southeast; Dylan Belloir, Mantua Crestwood; Rob Lozier, Beloit West Branch; Vincent Santisi, Youngstown Mooney; Vinnie Gentile, Youngstown Mooney; Dakota Hobbs, Youngstown Ursuline; Dawalyn Washington, Youngstown Ursuline; Spencer Warren, Youngstown Ursuline; Jimmy Stafanisk, Struthers; Willie Mitchell, Struthers; Zach Rogers, Cortland Lakeview; Jatise Garrison, Cortland Lakeview; Tony Crish, Cortland Lakeview; Hayden Lazzari, Cortland Lakeview; Andrew Cimmento, Hubbard; Lukas Mosora, Hubbard; King Alcardon Sanders, Peninsula Woodridge; Hayden Gerdes, Peninsula Woodridge; Tre Tucker, Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy; Pat Butler, Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy.

DIVISION V

Offensive players of the year: Elmer Zollinger, Creston Norwayne; Dalton Fall, Garrettsville Garfield

Defensive player of the year: Griffin Baumoel, Canton Central Catholic

Coach of the year: Mike Moser, Garrettsville Garfield

First team

Offense

Ends-Nate Weinman, Creston Norwayne, 6-7, 230, sr.; Brevin Harris, Creston Norwayne, 6-4, 185, sr.; Tommy Bissler, Garrettsville Garfield, 6-1, 185, sr.; Tariq Drake, Leavittsburg LaBrae, 6-2, 165, sr. Line-Curtis Roupe, Sullivan Black River, 6-2, 245, sr.; Zayne Veon, Garrettsville Garfield, 5-8, 185, jr.; Billy Smith, West Salem Northwestern, 6-1, 220, sr.; Trent Harrell, Doylestown Chippewa, 6-3, 230, sr.; Dakota Pitz, Akron Manchester, 5-10, 185, sr. Quarterbacks-Elmer Zollinger, Creston Norwayne, 6-2, 190, sr.; Dalton Fall, Garrettsville Garfield, 6-4, 220, sr.; Jack Murphy, Canton Central Catholic, 6-5, 185, sr.; Carlton Brown, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 175, sr. Backs-Luke Brown, Doylestown Chippewa, 5-10, 170, sr.; Jacob Campbell, Sullivan Black River, 6-1, 195, jr.; Yianni Koullias, Campbell Memorial, 5-10, 165, sr.; Andrew McFadden, Akron Manchester, 5-10, 170, sr.; Jayden Demmy, Hudson Western Reserve Academy, 5-10, 205, sr. Kicker-Dan Mills, Canton Central Catholic, 6-1, 170, sr.

Defense

Line-Jordan Murphy, Columbiana Crestview, 6-4, 240, sr.; Trevor Kimmel, East Palestine, 6-1, 210, sr.; Christian Reddick, Rootstown, 5-11, 180, sr.; Nick Wagner, Sullivan Black River, 5-10, 180, sr.; Jacob Sattelmaier, Creston Norwayne, 6-1, 230, sr.; Nathan Daniszewski, Canfield South Range, 6-0, 215, sr.; James Wills, Canton Central Catholic, 5-9, 195, sr. Linebackers-Griffin Baumoel, Canton Central Catholic, 6-3, 219, sr.; Nate Moore, Rootstown, 6-3, 205, jr.; Cory Hamilton, Sullivan Black River, 5-11, 195, sr.; Peyton Remish, Canfield South Range, 5-11, 195, sr.; JT Wolke, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 205, sr.; Riley McCleary, Leavittsburg LaBrae, 5-11, 165, so.; Chase Gasser, Creston Norwayne, 6-1, 215, sr.; Ryan Schwartz, West Salem Northwestern, 5-10, 195, sr. Backs-JoJo France, Akron Manchester, 5-11, 135, jr.; Zach Steiner, Creston Norwayne, 6-0, 190, sr.; Brandon Reed, West Salem Northwestern, 5-11, 170, sr.; Tee Rupp, Canton Central Catholic, 6-2, 175, sr.; Ryan Brown, Garrettsville Garfield, 5-10, 175, jr. ; Austin Davis, Wooster Triway, 5-11, 160, jr. Punter-Parker Smith, West Salem Northwestern, 5-10, 190, jr.

Honorable Mention

Luke Ezzo, Canton Central Catholic; Jaret Cummins, Canton Central Catholic; Nick Shepherd, Navarre Fairless; Joey Nicolino, Navarre Fairless; Joey Kornish, Navarre Fairless; Hesus Himes, Massillon Tuslaw; Logan Carper, Massillon Tuslaw; John Cybak, Massillon Tuslaw; Vinny Delaroza, East Palestine; Branden Kemp, East Palestine; Parker Sherry, East Palestine; Dominic Perry, Columbiana Crestview; Jacob Scheller, Columbiana Crestview; Zach Gorby, Garrettsville Garfield; Anthony Denigris, Garrettsville Garfield; Ryan Boyle, Rootstown; Kyle Borrelli, Garrettsville Garfield; Seth Morgan, Garrettsville Garfield; D.P. Shranko, Sullivan Black River; Zack Beard, Sullivan Black River; Noah Bayus, Warren Champion; Griffin Howell, Warren Champion; Arjay Oliver, Leavittsburg LaBrae; Dra Rushton, Youngstown Liberty; Raysean Hicks, Campbell Memorial; Mathias Combs, Canfield South Range; Taymer Graham, Canfield South Range; Brock Thut, West Salem Northwestern; Trevor Thompson, West Salem Northwestern; Dave Agnew, West Salem Northwestern; Lance Zierau, Doylestown Chippewa; Travis Moore, Doylestown Chippewa; Mason Phillips, Wooster Triway; Nick Sparr, Wooster Triway; Caleb Criss, Orrville; Brandon Luangraj, Orrville; Zach Ramsdell, Orrville; Ben Farrar, Apple Creek Waynedale; Logan Stanley, Apple Creek Waynedale; Josh White, Creston Norwayne; Bryce Rohrbaugh, Creston Norwayne; Ben Burke, Creston Norwayne; Ethan Wright, Akron Manchester; Sam Knight, Akron Manchester; Dalton Earich, Akron Manchester; DJ Singleton, Akron Manchester.

DIVISION VI

Offensive player of the year: Nathan Rich, Louisville St. Thomas Aquinas

Defensive player of the year: Ben Rogers, Jeromesville Hillsdale

Coach of the year: Broc Dial, Dalton

First team

Offense

Ends-Aaron Hoffman, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Andrew Wolf, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 170, sr.; Trevor Wise, Waterloo, 5-6, 140, jr.; Wyatt Larimer, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 175, sr. Line-Brett Bauman, Smithville, 6-2, 225, sr.; Nate Nussbaum, Dalton, 5-11, 190, jr.; Francisco Pedrozo, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-7, 295, sr.; Jimmy Burchett, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-4, 275, sr.; Cody Hilles, Berlin Center Western Reserve, 6-3, 270, sr. Quarterback-Mitch Davidson, Columbiana, 5-10, 190, sr.; Trey Williams, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 185, jr. Backs-Nathan Rich, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-1, 210, sr.; Cody Fitzwater, Dalton, 5-10, 180, sr.; Xavier Bailey, Brookfield, 6-0, 180, sr.; Jack Cappabianca, Berlin Center Western Reserve, 6-2, 215, jr. Kicker-Andrew Jenkins, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-5, 120, so.

Defense:

Line-Cole Geiser, Dalton, 5-11, 215, jr.; Ben Rogers, Jeromesville Hillsdale, 6-6, 220, sr.; Keenan Green, Columbiana, 6-0, 180, sr. Linebackers-Andrew Duplin, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-2, 175, sr.; Jason Thompson, Lisbon David Anderson, 5-10, 165, sr.; Jason Newlan, Smithville, 6-0, 205, sr.; Alex Cintron, McDonald, 5-7, 160, so.; Zack Stouffer, New Middletown Springfield, 5-9, 175, so.; Ethan Nezbeth, New Middletown Springfield, 6-1, 180, sr. Backs-Colin Sweeney, Lisbon David Anderson, 5-9, 150, sr.; Evan Hershberger, Dalton, 6-4, 160, sr.; Craig Cline, Jeromesville Hillsdale, 5-9, 180, sr.

Honorable Mention

Jarryd Palek, Louisville St. Thomas Aquinas; Zach Hawkins, Louisville St. Thomas Aquinas; Colton Bowen, Hanoverton United; Sean Congemi, Columbiana; Connor Stacey, Columbiana; Caleb Rupert, Columbiana; Jake Liberati, Lisbon David Anderson; Bailey McCullough, Lisbon David Anderson; Cam Summers, Lisbon David Anderson; Dougie Minor, Lisbon David Anderson; Zack Almy, Salineville Southern; Will Grodhaus, Salinesville Southern; Will Bolanz, Atwater Waterloo; Aaron King, Atwater Waterloo; Alex Clark, Brookfield; Carmen Furillo, Brookfield; Brian Hiner, Brookfield; Joey Celli, McDonald; Dylan Portolese, McDonald; Dale Wolford, McDonald; Colton Hunt, Newton Falls; Jarred Miller, Mineral Ridge; Ethan Elliott, Jeromesville Hillsdale; Gunnar Richter, Jeromesville Hillsdale; Michael Thompson, Smithville; Hunter Snell, Smithville; Spencer Horst, Dalton; Dominic Dalessandro, Dalton; Cole Boggs, Dalton; Frankie Centofanti, New Middletown Springfield; Russell Seymour, New Middletown Springfield; Dom Velasquez, Berlin Center Western Reserve; Mason Johnson, Loudonville; Sam Wittel, Loudonville.

DIVISION VII

Offensive player of the year: Evan Boyd, Warren JFK

Defensive player of the year: Austin Williams, Mogadore

Coach of the year: John “Spider” Miller, East Canton

First Team

Offense

Ends-Chase Davis, Ashland Mapleton, 6-2, 185 sr.; Noah Laster, Jackson-Milton, 6-2, 210, sr.; Jarad Dunn, Mogadore, 6-2, 195, sr. Line-Bruce Johnson, Warren JFK, 6-3, 255, sr.; Nick Scarl, Jackson-Milton, 6-1, 190, sr.; Seth Slabaugh, Mogadore, 5-10, 200, sr.; Andrew Popa, Mogadore, 6-1, 265, sr.; Jordan Shultz, East Canton, 6-1, 215, jr. Quarterbacks-Justin Miller, Wellsville, 6-3, 180, sr.; Logan Pharmer, Ashland Mapleton, 5-8, 155, so. Backs-Nate Martin, Sebring McKinley, 5-7, 155, sr.; Philip Maiorca, Windham, 5-5, 140, so.; Evan Boyd, Warren JFK, 5-11, 185, sr.; Travis Nelson, East Canton, 5-9, 165, sr. Kicker-Justin Bofenkamp, Warren JFK, 6-2, 170, sr.

Defense:

Line-Andrew Graska, Mogadore, 5-9, 190, sr.; Linebackers-Austin Williams, Mogadore, 6-1, 220, sr.; Ryan Lee, Warren JFK, 5-10, 200, sr.; Tariq Hmidan, East Canton, 5-8, 170, sr.; Alec Burzysnki, Warren JFK, 5-9, 165, jr. Backs_Michael Shope, Wellsville, 5-11, 180, sr.; James McCullough, East Canton, 5-11, 160, sr.; Gage Barone, Ashland Mapleton, 5-10, 160, sr.

Honorable Mention

Kole Jaber, Mogadore; Hayden Dalrymple, Wellsville; Blaze Angle, Windham; Cade Ambrose, Mogadore; Paul Skye, Mogadore; Hunter Shackelford, Windham; Robbie Rouse, Sebring McKinley; Ed Epperley, Vienna Mathews; Christian Romigh, Southington Chalker; Kaleb Ambrose, Ashland Mapleton; John Voland, Jackson-Milton.

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit WKYC.com/hss.

“Like” WKYC High School Sports on Facebook

Follow WKYC High School Sports on Twitter (@3HSsports)


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment