The OHSAA football playoffs are off to a roaring start!

66 teams in 3News' viewing area played postseason games last Friday or Saturday night. Many won, with perhaps the most-notable being Benedictine over Brecksville-Broadview Heights in WKYC.com's Game of the Week.

RELATED: Benedictine completes 18-point comeback, beats Brecksville-Broadview Heights 41-38

RELATED: St. Edward, Euclid, Benedictine, Holy Name & Mayfield earn playoff wins

RELATED: Cuyahoga Heights routs Malvern 49-6 in Division VII playoffs

We're still deciding where we will go this Friday night, but at any rate, 33 local schools remain alive on the road to Canton. We have once again compiled a comprehensive list of each regional final matchup featuring teams in our area, with such squads listed in bold.

All games will still kick off at 7 p.m. (unless otherwise noted), but from here on out will take place at neutral sites (listed below). Divisions I, II, III, and VI play Friday night; while IV, V, and VII play Saturday:

Division I

Region 1

  • (4) Canton McKinley (9-2) vs. (1) Mentor (11-0) - Twinsburg
  • (3) Euclid (9-2) vs. (2) St. Edward (10-1) - Brunswick, 7:30 p.m.

Division II

Region 5

  • (4) Perry (9-2) vs. (1) Massillon Washington (11-0) - Lake Township, Stark County
  • (3) Archbishop Hoban (10-1) vs. (2) Mayfield (11-0) - Macedonia

Region 6

  • (4) Benedictine (10-1) vs. (1) Avon (11-0) - Parma
  • (3) Wadsworth (9-2) vs. (2) Avon Lake (10-1) - Strongsville

Division III

Region 9

  • (4) Aurora (11-0) vs. (1) New Philadelphia (10-1) - Canton Township
  • (6) Chardon (9-2) vs. (2) Streetsboro (11-0) - Solon

Region 10

  • (5) Sandusky (8-3) vs. (1) Norwalk (9-2) - Bellevue
  • (6) Holy Name (9-2) vs. (2) Mansfield (10-1) - Wooster

Division IV

Region 13

  • (4) Cuyahoga Valley Christian Academy (8-3) vs. (1) Perry (11-0) - Maple Heights

Region 14

  • (8) Clyde (7-4) vs. (4) Shelby (8-3) - Tiffin

Division V

Region 17

  • (4) South Range (8-3) vs. (1) Kirtland (11-0) - Niles
  • (6) Garaway (9-2) vs. (2) New Franklin Manchester (8-3) - Louisville

Region 18

  • (3) Pleasant (9-2) vs. (2) Orrville (10-1) - Lake Township, Wood County

Division VI

Region 21

  • (3) Fort Frye (11-0) vs. (2) Mogadore (10-1) - St. Clairsville

Region 22

  • (8) Carey (6-5) vs. (5) Hillsdale (8-3) - Willard

Division VII

Region 25

  • (5) Warren John F. Kennedy (8-3) vs. (1) Cuyahoga Heights (9-1) - Ravenna
  • (6) St. Thomas Aquinas (7-3) vs. (2) Lucas (9-2) - Canal Fulton

Region 26

  • (3) Patrick Henry (8-3) vs. (2) St. Paul (9-2) - Fremont