x
Breaking News
More () »

OHSAA football playoffs: Every regional semifinal matchup involving Northeast Ohio high schools

Two weeks into the postseason, we're beginning to see who the true contenders are.

CLEVELAND — We're two weeks into the Ohio high school football playoffs, and the field is really beginning to take shape.

Despite the expanded brackets, most of the the remaining spots are filled by the top seeds (although there is one big exception down in Division II). With the regional semifinals looming this weekend, 34 teams are still standing from WKYC Studios' 17-county viewing area.

RELATED: More high school sports coverage from 3News

Let's check out our list of all games involving local schools this week, with those in our area listed in bold. Beginning with this round, all games will be played at neutral sites, which are listed next to each respective matchup.

NOTE: Divisions I-IV will play on Friday night, while V-VII will play Saturday.

Division I

Region 1

  • (4) Canton McKinley (8-4) vs. (1) St. Edward (10-1) - Byers Field, Parma
  • (6) St. Ignatius (8-4) vs. (2) Medina (12-0) - Brunswick Auto Mart Stadium

Division II

Region 5

  • (5) Walsh Jesuit (10-2) vs. (1) Benedictine (8-2) - Ely Stadium, Elyria
  • (3) Archbishop Hoban (9-3) vs. (2) Nordonia (10-2) - Portage Community Bank Stadium, Ravenna

Region 6

  • (4) Toledo Central Catholic (10-2) vs. (1) Granger Highland (11-1) - First National Bank Stadium, Bellevue
  • (6) Olmsted Falls (10-2) vs. (2) Avon (10-2) - Pat Catan Stadium, Strongsville

Region 7

  • (4) Massillon Washington (10-2) vs. (1) Big Walnut (12-0) - Arlin Field, Mansfield
  • (14) Wooster (7-5) vs. (7) Green (9-3) - Jim Schalmo Field, Canal Fulton

Division III

Region 9

  • (4) Canfield (11-1) vs. (1) Chardon (12-0) - Arrowhead Stadium, Girard
  • (3) Kenston (11-1) vs. (2) Dover (11-0) - Tiger Stadium, Twinsburg

Region 10

  • (8) Holy Name (6-5) vs. (5) Padua Franciscan (9-2) - Brooklyn Memorial Stadium
  • (3) Rocky River (9-3) vs. (2) West Holmes (12-0) - Gene Clark Stadium, Lodi

Division IV

Region 13

  • (4) Perry (10-2) vs. (1) West Branch (12-0) - Boardman Stadium
  • (7) Cleveland Glenville (9-3) vs. (3) Ursuline (8-3) - Euclid Community Stadium

Region 14

  • (9) Perkins (9-3) vs. (4) Port Clinton (11-1) - Strobel Field, Sandusky

Division V

Region 17

  • (4) Garrettsville Garfield (12-0) vs. (1) Kirtland (11-0) - Alumni Stadium, Perry
  • (3) Garaway (12-0) vs. (2) South Range (12-0) - Louisville Leopard Stadium

Region 18

  • (3) Elmwood (10-1) vs. (2) Elyria Catholic (10-2) - Frost-Kalnow Stadium, Tiffin

Division VI

Region 21

  • (4) Mogadore (9-3) vs. (1) LaBrae (11-1) - Bo Rein Memorial Stadium, Niles
  • (3) Springfield (11-1) vs. (2) Columbia (11-1) - Marlington Stadium, Alliance

Region 22

  • (3) Carey (11-1) vs. (2) Weller Crestview (12-0) - Harding Stadium, Marion

Division VII

Region 25

  • (4) Dalton (10-2) vs. (1) Lucas (10-1) - Jack Miller Field, Wooster
  • (3) Warren John F. Kennedy (8-2) vs. (2) St. Paul (10-1) - Ken Dukes Stadium, Medina